Středa 15.11.2006, Aula TGM, Ortenovo náměstí, Praha 7

CONCERTO SEMICLASSICO

Koncert z díla skladatele Víta Clara v den jeho sedmdesátin.

Skladatel Vít (vlastním jménem Siegfried) Clar se narodil 15. listopadu 1936 v Táboře v rodině významného konstruktéra rakouského původu. Po maturitě na gymnasiu absolvoval Vyšší hudební pedagogickou školu, obor violoncello. Poté byl nucen pracovat jako balič starého papíru ve Sběrných surovinách n.p. a jako závozník a řidič u Pražských mrazíren. Teprve od roku 1962 mu tehdejší režim dovolil uplatnit se v umělecké profesi.

Jako jeden ze zakládajících členů místní organizace KANu a signatář výzvy "2000 slov" byl na jaře 1969 zbaven funkce divadelního dirigenta, na podzim téhož roku však nastoupil na konkurs na tehdejší Lidovou konzervatoř, nyní Konzervatoř Jaroslava Ježka, kde byl uznávaným profesorem skladby až donedávna.

Vít Clar se ve skladbě školil u Vadima Petrova, Václava Dobiáše na Akademii múzických umění v Praze a zejména u Václava Trojana. V mezinárodním měřítku je přičítán ke generační vrstvě amerických minimalistů, jeho výrazové prostředky jsou však poněkud odlišné.

Bohatý výčet skladatelových hudebních aktivit zahrnuje širokou škálu od komorní a vokální tvorby, přes symfonickou a filmovou hudbu, až po oblast tzv. "vyššího populáru".

Podívejte se na obrázek v plné velikosti

NÉNIE - skladba pro altový saxofon a smyčcový orchestr je žalozpěvem za autorova náhle zesnulého přítele, mezinárodně renomovaného jazzového saxofonistu Eugena Jegorova. V nahrávce ji premiéroval špičkový americký saxofonista Deryll Kennedy, na pódiu pak náš přední altsaxofonista Ivan Myslikovjan.

Stáhnout skladbu Track-01 Poslechněte si hudební ukázku - NÉNIE

CONCERTO SEMICLASSICO pro kytaru a smyčce kombinuje španělské, zčásti i - autorovi blízké - iberoamerické a další prvky s formou klasického italského nástrojového koncertu. Sólovému nástroji svěřené provedení první, sonátové věty, klade na interpreta značně vysoké technické nároky. Revize virtuózní kadence, poněkud neobvykle umístěné před závěrem třetí věty, pochází z pera kytaristy Josefa Mazana.

Stáhnout skladbu Concerto semiclassico Poslechněte si hudební ukázku - CONCERTO SEMICLASSICO, 2. věta